bg

Hajer na andyjskim szlaku

Książki -Tematycznie
piątek, 01 maja 2015 21:29

hajer_na_andyjskim_szlaku

Kolejna, już czwarta książka Mieczysława Bieńka, tym razem o zwariowanej podróży przez kilka andyjskich krajów w 2011 roku. Jak zwykle wiele wciągających opowieści, zaskakujących zwrotów akcji, sytuacji niekiedy śmiesznych, a innymi razem dramatycznych, a wszystko to okraszone świetnymi zdjęciami autora.   

Dodatkowe dane:

Wydanie 1, maj 2015 rok

ISBN: 978-83-61968-27-6

stron: 352 (kolor)

oprawa miękka ze skrzydełkami

format: A5 (145-210 mm)

cena det. 44,90 zł

Książka w sprzedazy od 20.05.2015 r.

Polecamy recenzję książki, opublikowaną na portalu granice.pl:

http://www.granice.pl/recenzja,hajer-na-andyjskim-szlaku,13127

oraz artykuł na portalu wp.pl

 http://turystyka.wp.pl/title,Jak-polski-gornik-przysluzyl-sie-boliwijskiemu-diablu,wid,17633653,wiadomosc.html

Inne książki Mieczysława Bieńka:

Obszerny fragment "Słowa od wydawcy"


Zapraszamy Czytelników w kolejną szaloną podróż szlakiem Ślązaka Mietka Bieńka, czyli popularnego w gronie globtroterów Hajera. Tym razem przemierza on bezdroża Ameryki Południowej. Jest to już czwarta książka Bieńka, choć swym charakterem nawiązuje do pierwszej ? Hajer jedzie do Dalajlamy, opisującej czasy, gdy nasz autor ? bez żadnego przygotowania ani doświadczenia ? ruszył na spotkanie swojej wielkiej przygody. Tym razem było trochę podobnie ? nowy kontynent, nowy (nieznany autorowi) język hiszpański, inni ludzie, inne zwyczaje i? kaprysy pogody. I oczywiście brak ? świadomie, z wyboru ? jakiegokolwiek przygotowania przewodnikowego do tej trasy.

Podróż trwała od stycznia do czerwca 2011 roku. Trasa zaczęła się w Kolumbii i wiodła przez Ekwador, Peru i Boliwię, z krótkim wypadem do Chile i z powrotem do Bogoty. Dla ujednolicenia narracji przygody z danego kraju zgromadziliśmy w osobnych rozdziałach, choć niekoniecznie następowały one po sobie. Oczywiście wybraliśmy tylko garść najbardziej ekscytujących, czy też charakterystycznych dla danego regionu zdarzeń, bo na opowiedzenie wszystkiego po prostu zabrakłoby miejsca.

Czas tej podróży zdecydował o jej specyfice. Podczas naszej zimy i wiosny w krajach andyjskich panuje bowiem pora deszczowa, co stworzyło szereg dodatkowych przeciwności losu na trasie Hajera. Bywało, że trakty  stawały się nieprzejezdne, woda zrywała mosty i podmywała tory, a wysokie przełęcze, przez które wiodły drogi, zasypywał śnieg. Ale takie okoliczności przyniosły też i pozytywne efekty ? Bieniek miał szansę obserwować zjawiska przyrodnicze, które zdarzają się raz na kilka czy kilkanaście lat, jak na przykład powstanie (dosłownie na kilka godzin!) ogromnego jeziora na solniskach Uyuni w boliwijskich Andach.

W książce tej wraz z autorem staraliśmy się zawrzeć opowieści o ważniejszych punktach na trasie, jakże ze sobą kontrastujących ? jest zatem tętniące życiem wybrzeże karaibskie w Kolumbii, majestatyczne wulkany Ekwadoru, bogata w złoto ekwadorska Amazonia, jest trek w inspirujących swą dzikością górach Cordilliera Blanca, słynny kanion Colca oraz równie słynne pływające wyspy na jeziorze Titicaca, bajecznie kolorowe andyjskie stoki górskie w Boliwii i wyprawa do kopalni srebra w legendarnym Potosi. Swoim zwyczajem Hajer włącza się aktywnie w potok zdarzeń, jak choćby podczas szalonego karnawału w boliwijskiej Tupizie czy zażartej kampanii wyborczej w peruwiańskim Cuzco. Wymieniono tu tylko kilka ważniejszych celów z tej długiej trasy. Każde z nich opisane jest z werwą tak charakterystyczną dla opowieści Mietka Bieńka i przedstawione na sugestywnych fotografiach autora.

Jak zwykle Hajer kroczy swoim własnym szlakiem i nawet odwiedziny Machu Picchu mają w jego wykonaniu niepowtarzalny charakter. Na deser autor zostawił nam coś niezwykłego, również dla wytrawnych globtroterów ? opis uczestnictwa w szamańskim obrzędzie picia ayahuasca, sekretnego napoju Indian amazońskich. Pewne wyobrażenie o tym, co się potem wydarzyło, może dać załączona plansza, którą specjalnie w tym celu przygotowaliśmy, choć oczywiście najlepiej przeczytać cały opis tego unikalnego doświadczenia.  

Wybrane rozkładówki

wtoro okladki 1

wtoro okladki 2

spis tresci

laguna verde

cordyliera

salary

titicaca

kopalnia w potosi

karnawal w tupizie

wizja

 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start