bg

14. Warszawski Przegląd Filmów Górskich kino Wisła 8-10.XII.2017

Wydarzenia
środa, 15 listopada 2017 00:00

Z przyjemnością zawiadamiamy, że tegoroczny Warszawski Przegląd Filmów Górskich odbędzie się w dn. 8-10. grudnia w kinie Wisła. Zaplanowaliśmy 11 seansów. Jak zwykle oprócz projekcji filmowych są też spotkania z alpinistami i podróżnikami. 

Omówienie programu

W tym roku rusza kolejna polska wyprawa zimowa na K2. Dlatego też ta ekspedycja będzie szczególnie zaakcentowana w naszym programie. Zaplanowano spotkanie z kierownikiem Krzysztofem Wielickim oraz z Januszem Gołąbem – kierownikiem sportowym, a także Januszem Majerem - koordynatorem całej wyprawy. W spotkaniu tym weźmie też udział Leszek Cichy, uczestnik poprzedniej wyprawy zimowej na K2 w sezonie 1987/88. Poza tym, już w ramach innego pokazu, zostanie wyświetlony nowy film Darka Załuskiego Zimowa Wyprawa K2 1987-1988, poświęcony tej historycznej ekspedycji, a Paweł Kubalski opowie o jej losach w swojej prezentacji.   

Sporym zainteresowaniem powinien się cieszyć film Bonington Mountaineer o legendarnym brytyjskim himalaiście. Mamy też potwierdzony pokaz tegorocznego cyklu Reel Rock Tour 12 oraz nagradzanego ostatnio na festiwalach światowych filmu Dirtbag. Inną interesującą propozycją filmową jest Coconut Connection o wesołej grupie belgijskich i włoskich wspinaczy, którzy zabierają na wspinaczkę przeróżne instrumenty muzyczne.  

Swoją obecność potwierdził jeden z najlepszych wspinaczy wielkościanowych na świecie - Marcin Tomaszewski, a także mistrz świata we wspinaczce na czas - Marcin Dzieński

poniżej prezentujemy dalszy ciąg omówienia oraz skrócony program imprezy.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Partner Przeglądu:

zn_uzp_inw_walor_cmyk-page-001

Sponsor Przeglądu: 

pzu-logo-rgb

Dla widowni szczególnie związanej ze wspinaczką skałkową i panelową przygotowaliśmy  pokaz nagradzanego filmu Wojtka Kozakiewicza Mama o jednej z najlepszych wspinających się kobiet młodego pokolenia - Kindze Ociepce-Grzegulskiej. 

Będzie też film związany z coraz popularniejszymi w naszym kraju biegami górskimi (Biegacze).  

Ciekawie zapowiada się prezentacja Kasi Biernackiej o eksploracji meksykańskich jaskiń. Piękne zdjęcia podziemnego świata, pełnego niezwykłych form geologicznych oraz dynamiczna, trzymająca w napięciu akcja polskich grotołazów. Prezentacja wzbogacona krótkimi kadrami filmowymi.

Kolejnymi punktami programu będą spotkania z osobami, które po górach chodzą nie dla wyczynu, ale dla własnej satysfakcji. Bogusław Hynek w trakcie 33-dniowej wyprawy przeszedł w tym roku całe pasmo Pirenejów. Nakręcił przy okazji półgodzinny film relacjonujący jego drogę i zmagania z własną słabością. Łukasz Kocewiak opowie natomiast o kilku swoich samotnych lub organizowanych w małym gronie wyprawach na kilka szczytów sześciotysięcznych czy siedmotysięcznych, dostępnych już dla ambitnego turysty-górołaza, takich jak Aconcagua, Denali czy Pik Lenina.

Dla miłośników pięknych widoków górskich szczególnie polecamy pokaz Mateusza Waligóry, który zaprezentuje program „najpiękniejsze trekkingi świata”. Warto dodać, że autor jest też autorem poczytnej i nagradzanej książki „Trek”.  W tym samym bloku programowym maratończyk Robert Celiński opowie o najwyżej rozgrywanym maratonie na świecie - u podnóża Everestu. Nasz gość jest od lat jednym z najlepszych uczestników spoza Nepalu tego morderczego biegu. 

Z zaplanowanych do prezentacji filmów warto podkreślić jeszcze: The Last Honey Hunter – spektakularny film amerykański o zanikającym zwyczaju w Nepalu zbierania miodu z pszczelich gniazd, ulokowanych na urwiskach skalnych, do których dostęp możliwy jest jedynie za pomocą długich, plecionych na miejscu drabinek. Będzie także polski film Piotr Malinowski 33 zgłoś się! o wybitnym polskim alpiniście i goprowcu. Francuski film Narysuj mi kozicę - z kapitalnymi zdjęciami z życia kozic, koziorożców, świstaków i innych przedstawicieli górskiej fauny, kręcony w alpejskim parku narodowym Vanoise. 

Nasz Przegląd zakończy spotkanie z Anną Kamińską, autorką bestsellerowej książki o Wandzie Rutkiewicz, po tytułem "Wanda". Spotkanie poprowadzi Leszek Cichy. Zapewne pojawią się też goście, którzy podzielili się swoimi wspomnieniami na łamach książki.  

Program 14. WPFG – skrócony

8.XII.2017 (piątek)

Godz. 18.00

Piotr Malinowski 33 zgłoś się…, reż. Robert Żurakowski i Bartosz Szwast, Polska 2017, 55’

Biegacze, reż. Łukasz Borowski, Polska 2017, 75’

Godz. 20.30

 Mama, reż. Wojtek Kozakiewicz, Polska 2017, 45’

 Reel Rock 12,  USA 2017, 90’

Break on Through

Above the Sea

Safety Third

Stumped

9.12.2017  (sobota)

12.00

Narysuj mi kozicę, reż. Veronique, Anne, Erik Lapied, Francja 2017, 70’

The Last Honey Hunter, reż. Ben Knight, Nepal 2017,  36‘

Godz. 14.00

 Dirtbag  – The Legend of Fred Beckey, reż. Dave O’Leske, USA 2017, 95’

Godz. 16.00

 Coconut Connection reż. Sean Villanueva O’Driscoll, Belgia 2017, 38’

Marcin Tomaszewski - wspomnienia Polaka ze światowej sceny górskiej zawarte w autobiografii #YETI 40

Godz. 18.30

 Bonington Mountaineer,  reż. Brian Hall, Keith Partridge, Wielka Brytania 2017, 80’

Godz. 20.15

Zimowa wyprawa na K2 1987/88, reż. Darek Załuski, Polska 2017, 50’

Obecna wyprawa zimowa na K2 – prezentacja Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb

10.12.2017  (niedziela)

Godz. 14.00

 HRP-Pireneje. Przekraczając własne granice, reż. Bogusław Hynek, Polska 2017, 30’

 Bogusław Hynek – prezentacja: przejście grani Pirenejów

 Łukasz Kocewiak – prezentacja: Przez góry i kontynenty. Spotkanie z autorem książki "Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika".

Godz. 16.15

Mateusz Waligóra – prezentacja: „Komu w drogę, temu TREK”

Robert Celiński – prezentacja „Maraton pod Everestem”

Godz. 18.00

 Marcin Dzieński prezentacja „Droga na szczyt”

 Kasia Biernacka – prezentacja: „Eksploracja jaskiń w dżungli Meksyku”

Godz. 20.00

 Paweł Kubalski –  prezentacja o zimowej wyprawie na K2 – 1987/88

 Spotkanie z Anną Kamińską – autorką książki „Wanda” o Wandzie Rutkiewicz, prowadzenie Leszek Cichy

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bilety: piątek, sobota 25 zł, niedziela 20 zł

karnet na całość: 143 zł, sobota 75 zł, niedziela 50 zł. 

sprzedaż biletów od czwartu (30.11). Karnety do nabycia tylko w kasie kina, pojedyncze bilety można kupować też drogą internetową. Tym razem nie można rezerwować biletów.). 

W trakcie trwania Przeglądu będzie funkcjonowało stoisko z wydawnictwami górskimi.  

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start