bg

Program 14. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich

Wydarzenia
wtorek, 28 listopada 2017 16:17

wpfg14 trailer - obrazProgram 14. WPFG

Poniżej przedstawiamy pełny program naszej imprezy, wraz z opisami prezentacji i filmów. 

TRAILER

8.XII.2017 (piątek)

Godz. 18.15

Piotr Malinowski 33 zgłoś się…, reż. Robert Żurakowski i Bartosz Szwast, Polska 2017, 55’

Piotr Malinowski był jedną z najbarwniejszych postaci ratownictwa górskiego, naczelnikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To film o pasji do gór, której Piotr doświadczał nie tylko jako ratownik, ale także wybitny taternik i himalaista, autor pierwszego przejścia zimowego na zachodniej ścianie Petit Dru, specjalista od trudnych zjazdów wysokogórskich, propagator skialpinizmu czy uczestnik najszybszego przejścia Głównej Grani Tatr w zimie. Film ukazuje także drugą stronę życia ratownika, kochającego ojca i męża, któremu trudno jest pogodzić życie prywatne i zawodowe.

Biegacze, reż. Łukasz Borowski, Polska 2017, 75’

Podczas wyścigu uczestnicy pokonują ponad 240 kilometrów. Ci, którzy docierają na metę, odczuwają wielką euforię i bardzo szybko zaczynają myśleć o kolejnym ekstremalnym biegu. Dokument przybliża stan ekstremalnego wysiłku fizycznego i momenty kryzysów psychicznych, z którymi muszą się mierzyć biegacze. Pokazuje niezwykle intensywne emocji, które stają się udziałem ultramaratończyków.

Godz. 20.30

 Mama, reż. Wojtek Kozakiewicz, Polska 2017, 45’

Wiele kobiet uprawiających sport staje przed wyborem: założyć rodzinę czy realizować swoją pasję? „Przede wszystkim jestem mamą, ale bez wspinania nie byłabym sobą, byłabym kompletnie inną osobą” mówi Kinga Ociepka-Grzegulska – jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania. Mając dwójkę dzieci, Kinga nie rezygnuje z pasji i postanawia wrócić do formy sportowej. Opowieść o jednej z najważniejszych postaci ostatnich dwóch dekad polskiego wspinania.

 Reel Rock 12,  USA 2017, 90’

Break on Through

2017 roku wspinaczkowy świat obiegła elektryzująca wiadomość – młoda Amerykanka Margo Hayes pokonała legendarną drogę La Rambla o wycenie 9a+. Tym samym Margo stała się pierwszą kobietą, która zapisała na swoje konto takie wspinaczkowe trudności. Dokument przybliża sylwetkę Amerykanki, ukazując jej zakończone sukcesem zmagania z La Ramblą, pokazuje również próby na innym wielkim klasyku, czyli Biographie (również 9a+), który Margo pokonała we wrześniu, potwierdzając swój wyjątkowy talent.

Above the Sea

Amerykańska legenda wspinaczki sportowej Chris Sharma powraca na Majorkę, jedno z najlepszych miejsc do uprawiania Deep Water Solo, czyli wspinania bez asekuracji na morskie klify. Po 10 latach od pokonania wizjonerskiej linii Es Pontas 9a+/b, Chris wraca do nadmorskiego solowania.  Stawia przed sobą wyzwanie najwyższej próby – ustanowienie najtrudniejszej drogi DWS na świecie. Dzięki temu jesteśmy świadkami  emocjonującego wspinania i ryzykownych skoków do wody, a towarzyszą temu piękne majorkańskie nadmorskie krajobrazy.

Safety Third

Większość wspinaczy stawia względy bezpieczeństwa na pierwszym miejscu. Inaczej tę sprawę postrzega Brad Gobright. Napędzany starymi ciastkami pozbawiony strachu przed odpadnięciem ten młody talent sięga granic możliwości w śmiałych wspinaczkach tradowych i free solo. Mimo zaliczenia kilku poważnych wypadków Brad wciąż zamierza dokonać swego najśmielszego przejścia, oczywiście w stylu free solo.

 

Stumped

‘Nie chcę być znana jako jednoręka alpinistka” mówi Maureen Beck. Chcę być po prostu dobrą w tym, co robię. Maureen Beck urodziła się z wadą anatomiczną, nie mając dolnej części lewej ręki, ale to nie powstrzymało jej od stawiania sobie wysoko poprzeczki. Pokonuje drogi o trudności 5.12.

 

9.12.2017  (sobota)

12.00

Narysuj mi kozicę, reż. Veronique, Anne, Erik Lapied, Francja 2017, 70’

9-latka ciekawi zawód dziadków, którzy niezależnie od pogody obserwują w górach zwierzęta. Colin dołącza do nich w parku narodowym Gran Paradiso. Tu pójdzie do zupełnie innej szkoły. Aby zobaczyć orła królewskiego nie tylko jako maleńką kropkę na niebie i nie wystraszyć kozicy, będzie musiał nauczyć się cierpliwości. Dowiaduje się, jak być dyskretnym, jak rozpoznawać ślady zwierząt, chodzić w rakach i biwakować. Jedno ze zwierząt nie chce się pokazać. Colin wystawia dziadka na próbę. Czy uda im się je zobaczyć?

 

The Last Honey Hunter, reż. Ben Knight, Nepal 2017,  36‘

Aby dostać się do pszczelich gniazd przyklejonych do skalnych ścian w dolinie rzeki Hongou w Nepalu, łowcy miodu używają bambusowych drabinek zawieszonych nawet 90 metrów nad ziemią. Nie korzystają przy tym z żadnych zabezpieczeń czy kombinezonów chroniących przed użądleniami. Film opowiada historię jednego z takich łowców – Mauli Dhan Raiana, który jak sam wierzy, został wybrany przez bogów, aby wykonywać swoje trudne rzemiosło. Nieuchronny rozwój cywilizacji może w niedługim czasie spowodować zanik tego zwyczaju. Filmowcy podejmują próbę ukazania umiejętności legendarnych łowców miodu. Umiejętności, które robią niesamowite wrażenie!

Godz. 14.00

 Dirtbag: The Legend of Fred Beckey, reż. Dave O’Leske, USA 2017, 95’

Fred Beckey (zmarł w październiku tego roku, dożywając 94 lat) to wyjątkowa i bardzo ważna postać amerykańskiego wspinania. Miał na koncie setki nowych dróg, był autorem książek i przewodników wspinaczkowych. Wspinał się wspólnie m.in. z Yvonem Chouinardem (Beckey-Chouinard Route, South Howser Tower, Bugaboos 1961 ). Na Alasce jego imieniem został nazwany szczyt – Mt. Beckey. Reżyser Dave O’Leske spędził ostatnie 10 lat, towarzysząc Fredowi podczas wspinaczkowych eskapad w Stanach, a nawet wyprawy do Chin. Kamera towarzyszyła amerykańskiemu wspinaczowi także na co dzień. Jego alternatywny styl życia najlepiej oddaje sam tytuł filmu „Dirtbag”, oznacza bowiem żula… Obraz wzbogacają animacje oraz wypowiedzi wybitnych wspinaczy, takich jak Yvon Chouinard, Layton Kor, Conrad Anker, Royal Robbins czy Reinhold Messner. Wszyscy oni potwierdzają legendarny status Freda oraz jego unikalny wkład w historię światowego alpinizmu.

Godz. 16.00

 Coconut Connection reż. Sean Villanueva O’Driscoll, Belgia 2017, 38’

Każdego roku Sean Villanueva O’Driscoll wspólnie z Nico Favresse wyruszają w odległe rejony w poszukiwaniu przygody. Tym razem skierowali się na urwiska Ziemi Baffina, a w eskapadzie towarzyszyła im trójka nie mniej zafascynowanych wspinaniem Włochów, przedstawicieli legendarnych Ragni di Lecco: Matteo Della Bordella, Matteo De Zaiacomo, Luca Schiera. Wyprawa i dokonania tej międzynarodowej ekipy robią wrażenie. Wystarczy powiedzieć, że by dotrzeć do fiordu Sam Ford zespół musiał pokonać 350 km na nartach z Clyde River. Samo dojście pod ściany zajęło ekipie sześć dni. W ciągu dwóch miesięcy zespół wspinał się koncertowo, co dla znających styl Seana i Nico jest całkowicie zrozumiałe :-). Efekty zobaczymy w produkcji filmowej, która już tradycyjnie dowcipnie łamie standardy wyprawowych dokumentów.

Marcin Tomaszewski - wspomnienia Polaka ze światowej sceny górskiej zawarte w autobiografii #YETI 40

 Marcin Tomaszewski, pseud. Yeti – polski taternik i alpinista, członek Kadry Narodowej Polski w Alpinizmie wysokogórskim, instruktor wspinania, fotograf górski, autor bajek dla dzieci wydanych w formie audiobooka, autor felietonów dla magazynu „GÓRY”, współtwórca kolekcji biżuterii alpinistycznej, projektant odzieży.

 

Godz. 18.30

 Bonington Mountaineer,  reż. Brian Hall, Keith Partridge, Wielka Brytania 2017, 80’

Legendarny wspinacz Sir Christian Bonington gościł na Krakowskim Festiwali Górskim w 2015 roku. Było to niezwykłe spotkanie, nie tylko ukazujące go jako wielkiego alpinistę, ale również jako ciepłego, pełnego energii, mimo swoich 83 lat, człowieka. Brytyjscy twórcy postanowili nakręcić dokument, w którym Chris opowiada o swojej wspinaczkowej karierze i partnerach górskich wypraw, wspomina też najważniejsze oraz najbardziej wzruszające chwile swojego życia. Film pełen jest archiwalnych materiałów, wypowiedzi towarzyszy Chrisa. Stanowi świetne podsumowanie dokonań Boningtona i jest hołdem dla jednego z najwybitniejszych wspinaczy XX wieku.

 

Godz. 20.15

Zimowa wyprawa na K2 1987/88, reż. Darek Załuski, Polska 2017, 50’

Spektakularny dokument odsłaniający kulisy pierwszego zimowego ataku na drugi szczyt Ziemi – K2. Międzynarodowa wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę, poprzedzona rekonesansem w 1983 roku, trwała aż 7 miesięcy. 700 tragarzy, 33 członków załogi, 15 wspinaczy. Próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Zimowe K2 to walka ze śmiertelnym zimnem, huraganowym wiatrem, nawałnicami śnieżnymi, odmrożeniami i skrajnym wyczerpaniem. Walka człowieka z naturą.

Obecna wyprawa zimowa na K2 – prezentacja Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb

 

10.12.2017  (niedziela)

Godz. 14.00

 HRP-Pireneje. Przekraczając własne granice, reż. Bogusław Hynek, Polska 2017, 30’

Zapis samotnej wędrówki przez Haute Randonnée Pyrénéenne, czyli Wysokogórski Szlak Pirenejów. To 800-kilometrowa, piękna trasa wymyślona przez Georga Verona. Liczy 41 etapów, zwykle przechodzi się ją w 45 dni. Rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego do Morza Śródziemnego. To droga, którą trzeba samemu odnaleźć, zagubiona między wysokimi szczytami, biegnąca blisko grani głównej całego łańcucha Pirenejów. HRP wymaga świetnej kondycji, obycia z ekspozycją, znajomości nawigacji i sztuki przetrwania w trudnym terenie górskim.

 Bogusław Hynek – prezentacja: przejście grani Pirenejów

 

 Łukasz Kocewiak – prezentacja: Przez góry i kontynenty. Spotkanie z autorem książki "Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika".

Podczas spotkania wybierzemy się w pełną zaskakujących przygód podróż przez

kontynenty, do najdalszych zakątków świata, gdzie majestatyczne, ośnieżone

wierzchołki szczytów górują ponad bezludnymi lub zamieszkałymi przez

koczowników dolinami. Sprawdzimy, jak kumys (alkohol z mleka klaczy) wpływa

na proces aklimatyzacji tuż przed wejściem na Pik Lenina, czy warto wynająć

nepalskiego przewodnika na wyprawę na szczyty w Sanktuarium Annapurny, jak

jest wspinać się w kruchej skale po afgańskiej stronie Hindukuszu, czy może

jednak warto wybrać się samemu na Aconcaguę i dlaczego warto zaszyć się w

igloo między lodowcami na Denali.

 

 

Godz. 16.15

 Mateusz Waligóra – prezentacja: „Komu w drogę, temu TREK”

W trakcie prelekcji Mateusz Waligóra zabierze nas na najpiękniejsze

trekkingi świata: zobaczymy potężne lodowe ściany boliwijskiej Kordyliery

Królewskiej, dotrzemy do himalajskiej bazy a na rakietach śnieżnych

przemierzymy norweski płaskowyż Hardangervidda. Nie zabraknie też kilku

slajdów z ostatnich wypraw realizowanych w ramach projektu "Before It Is

Gone“.

Godz. 18.00

 Marcin Dzieński prezentacja „Droga na szczyt”

Marcin Dzieński, rodowity tarnowianin, sięgnął po tytuł mistrza świata we wspinaczce sportowej na czas - jako pierwszy Polak w historii. Sukces tym szczególny, że będący ukoronowaniem bogatego dorobku tarnowskiej szkoły wspinania sportowego, a odniesiony w roku w którym podjęto decyzję o włączeniu sportu do programu Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Droga Marcina rozpoczęła się od drzewa na podwórku przy Wałowej, poprowadziła przez Europę, Azję i Amerykę, aż po paryską słynną halę Bercy, gdzie wybiegł na 15 metrową ścianę w czasie poniżej 6 sekund. Na prelekcji opowie, co się wydarzyło w trakcie drogi do Tokio: Poznamy Perskiego Leoparda, Czeskiego Olbrzyma, będziemy jeść konserwy i bawić się na bankietach, spać w krzakach i 5-cio gwiazdkowych hotelach, zagubimy się w Chinach, zakochamy w Kaukazie, uratujemy w Alpach...

 

 Kasia Biernacka – prezentacja: „Eksploracja jaskiń w dżungli Meksyku”

Jak się znajduje jaskinię, która ma ponad 1000 metrów głębokości? Czy

trudno pokonać jej wąskie partie, pionowe studnie, labirynty korytarzy? Jak

ją zbadać, zmierzyć i sfotografować? Czy da się dotrzeć do jej dna? Co

zrobić, gdy drogę przetnie podziemna rzeka? I co w ogóle ciągnie

speleologów do jaskiń?

Godz. 20.00

 Paweł Kubalski –  prezentacja o zimowej wyprawie na K2 – 1987/88

 Spotkanie z Anną Kamińską – autorką książki „Wanda” o Wandzie Rutkiewicz, prowadzenie – Leszek Cichy.

 

 

 

 

 

 

 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start