bg

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 1382848

Kilka wrażeń po 9. Warszawskich Targach Książki

Wydarzenia
niedziela, 20 maja 2018 21:47

czerwinska3Za nami kolejne warszawskie targi, które przyniosły moc wrażeń, doświadczeń i przemyśleń. Udział w tegorocznych Warszawskich Targach Książki był dla nas pewnym eksperymentem.

Nasze główne stanowisko znajdowało się w Strefie Kultury Górskiej, która ze względu na swoje usytuowanie poza głównym ciągiem dla zwiedzających nie cieszyła się zbytnim zainteresowaniem. Jedynie na spotkaniu z Krzysztofem Wielickim sala pękała w szwach, ale było to także spowodowane promocją jego nowej książki. Zainteresowanie publiczności wzbudziły też spotkania z Bartkiem Dobrochem, autorem nowej książki o Arturze Hajzerze, wystąpienia Leszka Cichego, Aleksandra Lwowa czy Anny Czerwińskiej.

czerwinska1

Anna prezentowała m.in. swojego masywnego Super Kolosa, cenną nagrodę otrzymaną w tym roku na imprezie podróżniczej w Gdyni, złożyła kilkadziesiąt autografów na swoich książkach, opowiedziała też o swoich początkach jako autorka tekstów. Okazały się nimi wypracowania szkolne na zadany temat, które pisywała także za swoich kolegów, tak że w sumie tworzyła jednocześnie kilka niezależnych tekstów. Anna wciąż ma głód pisania, więc zapewne jesienią wydamy wznowienia dwóch starszych książek Anny, choć w nieco zmienionej formule i szacie graficznej. Ogólnie pomysł Strefy Górskiej jest jak najbardziej ciekawy, ale wypadałoby ulokować ją w głównym ciągu dla zwiedzających, tak by potencjalni czytelnicy i widzowie mieli do niej łatwy dostęp.

czerwinska2Na targach swoje książki promowali także nasi młodsi autorzy – Łukasz Kocewiak (Aconcagua) i Kuba Kucharski (W uścisku Katriny). Sądzę, że zebrane doświadczenia będą odpowiednio procentowały w przyszłości.

Kolejnym eksperymentem był udział naszego wydawnictwa w zbiorowym stoisku grupy „Świadomi Wydawcy”. Tu też bardziej chodziło o zebranie doświadczeń na przyszłość, niż konkretne wyniki, ale formuła kameralnych spotkań z autorami książek na stoisku okazała się trafiona (choć niewątpliwie samemu należy zadbać w gronie wydawca-autor o zapewnienie publiczności). Zapewne na najbliższych targach w Krakowie również zagościmy w tym zaszczytnym gronie.

Wybór naszych książek był także dostępny na stoisku motyleksiazkowe.pl, gdzie odbyło się bardzo udane podpisywanie książek przez Annę Czerwińską. Przez ponad godzinę praktycznie bez przerwy Anna wpisywała coraz to bardziej wymyślne dedykacje.

9 wtkI może na koniec kilka ogólnych kwestii. W odbiorze większości wydawców była to udana impreza, która pokazuje, że książka drukowana wciąż ma się dobrze. Oczywiście nie zawsze największy sukces odnoszą książki najbardziej wartościowe, coraz częściej o sukcesie rynkowym decydują zmasowane działania marketingowe. I tu moim zdaniem otwiera się pole do działania dla organizatorów targów – by dopuścić do głosu małych wydawców, których nie stać na kosztowne kampanie reklamowe, a którzy wydają interesujące pozycje. Bo jednak książka to nie tylko czysty biznes, ale też pewna wartość niewymierna, która ma wpływ na świadomość całego społeczeństwa.


 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start