bg

O firmie

O firmie
czwartek, 17 marca 2011 07:02

ANNAPURNA, założona i do dziś prowadzona przez Romana Gołędowskiego, powstała w 1999 roku, przy okazji nawiązywania współpracy wydawniczej z firmą WARBUD S.A. Bazowała na niemal dziesięcioletniej pracy właściciela na rynku tłumaczeń książek (w sumie ok. 30 różnych tytułów). Pierwszą wydaną pozycją wraz z WARBUD-em był okazały album Everest. Historia himalajskiego giganta. Przez cały okres tej współpracy ANNAPURNA zajmowała się pełnym przygotowaniem do druku wszystkich pozycji albumowych, firmowanych i wydawanych przez WARBUD S.A., a następnie ich dystrybucją.

Po zakończeniu działalności wydawniczej przez firmę WARBUD S.A. w 2005 r. ANNAPURNA przejęła pozostające na stanie książki (m.in. albumy Ludy świataZaginione miasta), dokonując też dodruku cieszącego się dużym powodzeniem albumu Najwspanialsze parki narodowe świata. W kolejnych latach wydała dalsze pozycje albumowe: w 2007 roku Dzieła nowoczesnej architektury (wraz z firmą KARMAR S.A.), a w 2008 roku Tybet. Dach świata – obydwie książki były przedrukami z wydań prestiżowego włoskiego wydawcy WHITE STAR.

Jednocześnie firma podjęła prace prowadzące do wydawania własnych pozycji książkowych, bądź też we współpracy z innymi wydawnictwami. Efektem tych starań jest m.in. Historia Europy, tłumaczenie bogato ilustrowanego wydania brytyjskiego (polska edycja wydana wraz z GONDWANĄ).

Obecnie firma ANNAPURNA koncentruje się na tańszych książkach górskich i podróżniczych. Pierwszą pozycją była przebojowa książka Tomasza Hreczucha Prostowanie zwojów (wydanie wraz z wyd. STAPIS). W aktualnej ofercie wyróżnia się seria wydawnicza będąca wspomnieniami znanej naszej alpinistki  Anny Czerwińskiej pod ogólnym tytułem GórFanka. W grudniu 2012 roku zostala opublikowana ostatnia, piąta pozycja z tej serii GórFanka na himalajskiej ścieżce. Ważną książką z tego nurtu jest też drugie wydanie pozycji Artura Hajzera Atak rozpaczy. 

Pewnym sukcesem wydawniczym okazała się też książka górniko-podróżnika Mieczysława Bieńka Hajer jedzie do Dalajlamy, która w 2010 roku zdobyła nagrodę portalu wydawniczego granice.pl, zawędrowała na listy bestsellerów księgarni merlin.pl, doczekała się też kolejnego wydania. W 2013 roku została wydana skrócona wersja tej książki pod tytułem Z Hajerem do Dalajlamy

Obok działalności wydawniczej firma Annapurna zajmuje się organizacją imprez środowiskowych (m.in. Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich www.przeglad.turnia.pl). Współuczestniczy też w organizacji innych imprez związanych z filmem górskim. Imprezy te mają także akcent księgarski, bowiem przy każdej z nich działa branżowe stoisko z książkami, organizowane przez naszą firmę.

 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start