bg

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 1806687

Wydarzenia

Wywiad z Elizą Kubarską

Wydarzenia
czwartek, 01 grudnia 2011 00:00

eliza_kubarska

Na temat kulisów powstania filmu "Co się wydarzyło na wyspie Pam" z reżyserką filmu - Elizą Kubarską - rozmawia Roman Gołędowski

(Film będzie wyświetlony w ramach VII Przeglądu Filmów Górskich 11.XII o godz. 16.00)

Jak się zrodził pomysł na ten film?

Skończyłam Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie,  rzeźbę na wydziale Multimedialnym. Poza tradycyjną rzeźbą, pracowałam z kamerą, realizując video-instalacje. W tym samym czasie dużo podróżowałam i brałam udział w wyprawach wspinaczkowych. Moim marzeniem było połączenie dwóch pasji: zamiłowania do sztuki i do wspinaczki. Zaczęłam od dyplomu na ASP (video-instalacja ?Klatka?) ? w jej realizacji wzięło udział około 20 wspinaczy. Film dokumentalny był naturalnym kolejnym krokiem. W trakcie wypraw szukałam tematu. I znalazłam go właśnie na Grenlandii, w trakcie jednej z naszych najpiękniejszych wypraw (wyprawa na najwyższy klif świata w 2007 r.). Jednak tym razem wspinaczka (choć fascynująca jak cała wyprawa) miała być tylko pretekstem do opowiedzenia zupełnie innej historii? Historii romantycznej :)

Więcej…
 

Świątynia Marzeń

Wydarzenia
czwartek, 24 listopada 2011 14:14

Świątynia marzeń

reżyseria: Siergiej Wołkow
muzyka: Maksym Rudźko
Rosja 2009, 31'

 

Obraz prezentujący zupełnego indywidualistę w zespołowym rosyjskim światku wspinaczkowym, który nie stronił od przechodzenia dróg solo. W pewnym momencie życie wspinacza odmienił ciężki wypadek, który jednak nie złamał siły woli bohatera. 

 Film o wolności i wartości ludzkiego życia. O pragnieniu trwania w harmonii ze światem, o tym, jak wysoko człowiek może zajść, czy może dożyć swoich dni, trzymając się zasad, niezależnie od tego, jak może być to trudne.

Film udostępniony przez Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem.


 

Ryszard Pawłowski

Wydarzenia
czwartek, 24 listopada 2011 12:42

Urodzony w Bogatyni w 1950 roku. Zodiakalny Rak, ale Tygrys według horoskopu chińskiego, inżynier elektryk, instruktor alpinizmu, przewodnik górski. 

Wziął udział w ponad 250 wyprawach w różne góry świata jako uczestnik lub organizator. Zdobył dziesięć szczytów 8-tysięcznych, min. K2 (8611 m) płn. Filarem od strony chińskiej. Jest jedynym Polakiem, który 3-krotnie stanął na szczycie Mt. Everestu (8848 m). Dokonał wielu wejść trudnymi drogami wspinaczkowymi w różnych rejonach Ziemi. Był partnerem wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, Adama Zyzaka, Piotra Pustelnika, Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i wielu innych sławnych himalaistów. 

Jest członkiem prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku, stowarzyszenia zrzeszającego ok. 3000 odkrywców i badaczy z kilkudziesięciu państw wszystkich kontynentów. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień w dziedzinach fotografii oraz filmu dokumentalnego. Filmy Pawłowskiego były pokazywane na Festiwalach Górskich i w telewizji. Otrzymał trzykrotnie nagrody i wyróżnienia od Ministra Sportu za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. Szkoli młodych adeptów alpinizmu, organizuje wyprawy i występuje z prelekcjami o tematyce górskiej. Jest wciąż aktywny , pomimo 40 letniego stażu w górach. 

Organizował i prowadził wyprawy dla niepełnosprawnych sportowców na Alaskę, do Afryki i Patagonii w ramach programu Korona Nadziei. 

Ma 27 letniego syna Marcina i 8 letnią córkę Martę. 
więcej na stronie: www.patagonia.com.pl

 

Ola Dzik

Wydarzenia
czwartek, 24 listopada 2011 12:03

dziko08Kobiety na ośmiotysięcznikach
Ternua Female Team - Gaszerbrumy 2011


Ola Dzik - alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przewodnik górski, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Na swym koncie ma m. in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.

Podczas prelekcji Ola Dzik opowie o Ternua Female Team - Gasherbrums 2011 czyli wyprawie na dwa ośmiotysięczniki, w której wzięła udział w czerwcu i lipcu tego roku wraz z Marią Khytrykovą z Ukrainy. Obydwie stanęły na szczycie swojego pierwszego ośmiotysięcznika - Gasherbruma II. Maria przedłużyła swój wyjazd i weszła również na Gasherbrum I.dziko01  dziko04                             dziko09   dziko07
   

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 następna > ostatnia >>

Strona 51 z 56

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start