bg

Wydarzenia

Zmarł Jacek Kamler

Wydarzenia
czwartek, 12 stycznia 2017 22:27

j kamler -czbZ wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jacka Kamlera (4.01.2017 r.), autora wydanej przez nas książki Żywot wspinacza strachliwego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 16.01.2017 r. w kościele Św. Boromeusza na warszawskich Powązkach o godz. 11.00 (info od rodziny). 

Jacek Kamler już w latach pięćdziesiątych parał się taternictwem. W późniejszym czasie pochłonięty pracą zawodową skierował swoją uwagę na liczne dalekie podróże. Barwne relacje z nich zawarł we wspomnianej wyżej książce. Wraz z Andrzejem Biernatem zrealizował dwa amatorskie filmy górskie, które były wyświetlane na Przeglądach w Lądku Zdroju i Warszawie. Jeden z nich, "Mówią o górach" zdobył w Lądku Zdroju nagrodę burmistrza. Drugi z nich opiera się na wspomnieniach Zbigniewa Skoczylasa o jego bliskim przyjacielu - Janie Długoszu "Palancie".

Jacek Kamler pozostawił po sobie kolejną książkę, pod roboczym tytułem "Leonardo", którą zamierzamy opublikować w tym roku. Są też cenne taśmy filmowe, które być może pozwolą na zmontowanie następnego filmu ze wspomnieniami Zbigniawa Skoczylasa.    

Składamy rodzinie i przyjaciołom wyrazy szczerego współczucia.  

 

Nagroda dla "Lidera"

Wydarzenia
poniedziałek, 12 grudnia 2016 21:06


liderKsiążka Ewy Matuszewskiej zaledwie w dwa mięsiące po debiucie uzyskała cenną nagrodę, o czym z radością informujemy. 

 

13. Warszawski Przegląd Filmów Górskich -kino Luna 9-11.XII.2016

Wydarzenia
środa, 30 listopada 2016 00:00


annapurna_xiii_przeglad_29_xi_2016-maly2Warszawski Przegląd Filmów Górskich jak co roku składa się z dwóch elementów – spotkań na żywo ze znanymi postaciami światka górskiego i podróżniczego oraz z części filmowej. W tym roku mamy zaszczyt gościć kilka znakomitych osobistości z zagranicy: Hiszpana Alexa Txikona i Pakistańczyka Muhammada Ali „Sadparę” – tegorocznych, pierwszych w historii zimowych zdobywców Nanga Parbat oraz Johna Portera  – świetnego brytyjskiego alpinistę starszego pokolenia, obecnie autora obsypanej nagrodami książki „Przeżyć dzień jak tygrys”, opisującej m.in. wspólne, ekstremalne wyprawy z Alexem MacIntyre’em oraz Wojtkiem Kurtyką.  Nie zabraknie też polskich prelegentów. Warto wspomnieć przede wszystkim Leszka Cichego i Piotra Korczaka, którzy będą dyskutować o tym, czy legendarny brytyjski wspinacz George Mallory mógł stanąć na szczycie Everestu, oraz Bogumiła Słamę, który opowie o polskim środowisku wspinaczkowym w latach 70. i 80. z charakterystyczną dla siebie werwą i humorem.  Jednym z ważniejszych punktów programu będą wspomnienia o legendarnym inicjatorze zimowego himalaizmu - Andrzejowi Zawadzie, a wezmą w nich udział uczestnicy kolejnych wypraw Lidera. Nie można też zapomnieć o Paniach, które w tym roku reprezentowane są przez Annę Czerwińską, Annę Okopińską, Monikę Witkowską (zdobywczynię w tym roku Korony Ziemi), Monikę Rogozińską i Miłkę Raulin.  

rrt11Równie ciekawie zapowiada się część filmowa. Niewątpliwym wydarzeniem będzie pokaz Reel Rock Tour 11 – kolejnej odsłony słynnego amerykańskiego cyklu o najlepszych wspinaczach skalnych, pełnego dobrego humoru, ale i refleksji. Warto też zwrócić uwagę na przepiękny film Splitting Distance – the Descent into a Raging Volcano, opowiadający o zejściu do krateru wulkanicznego z wrzącą lawą na dnie. Równie interesująco zapowiada się produkcja Pavlo Barabasza Pod ciężarem wolności o dźwigających niewyobrażalne wręcz ładunki tragarzach, którzy od lat zaopatrują schroniska w słowackich Tatrach. Zobaczymy również cenione polskie produkcje: m.in. Alpine Wall Tour o wspinaczkowych dokonaniach Łukasza Dudka i Jacka Matuszka, Śnieżna Pantera – jeden z odcinków z udziałem naszego wybitnego skialpinisty  Andrzeja Bargiela (przygotowywany dla kanału Discovery), Kanczendzonga – z wyprawy Adama Bieleckiego i Denisa Urubki na ten szczyt, czy też coś z archiwaliów – fragmenty filmu z pierwszej polskiej wyprawy w Karakorum na Malubiting pod kierownictwem Ryszarda Szafirskiego.

Z ostatniej chwili: pojawiła się niezwykła okazja spotkania z Krzysztofem Wielickim i Leszkiem Cichym, którzy otrzymają nagrody UNICEF-u za udział w akcji pomocowej na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu (sobota, godz. 15.00).

Jak zwykle przeglądowi towarzyszy stoisko z wydawnictwami górskimi, a także wyjątkowo w tym roku punkt badający wiek serca.

Zapraszamy na stronę przeglądu: www.wpfg.pl, gdzie można znaleźć więcej imformacji oraz zwiastuny imprezy i filmów.

Poniżej zamieszczamy skrótowy program, info o biletach i karnetach, a na końcu program wraz z opisami:

Więcej…
 

Zmarł Ryszard Szafirski

Wydarzenia
sobota, 19 listopada 2016 14:08

dsc_0466 2W dniu 18.11.2016 roku odszedł od nas po długiej chorobie Ryszard Szafirski - wybitny polski alpinista, wspaniały serdeczny człowiek, a jednocześnie współautor wydanej przez nas książki "Przeżyłem, więc wiem. Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich".  Miał jeszcze wiele planów, myślał między innymi o opracowaniu poszerzonego wydania wspomnianej książki.

Wkrótce zamieścimy fragmeny jego wypowiedzi, nagrane na spotkaniach autorskich. Odsyłamy też do poszerzonych tekstów na portalu wspinanie.pl oraz do wywiadu, który udzielił redakcji "Taternika" w ubiegłym roku.

Składamy rodzinie i przyjaciołom wyrazy szczerego współczucia.

Oto kilka artykułów wspomnieniowych: 

http://wspinanie.pl/2016/11/zmarl-ryszard-szafirski-1937-2016/

http://taternik.org/12016/ryszard-szafirski-szkola-latania

http://24tp.pl/b/67/35796

Poniżej zamieszczamy górską biografię (opublikowaną w książce "Przeżyłem, więc wiem"). 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 36

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start