bg

Wydarzenia

John Porter na festiwalu w Lądku Zdroju

Wydarzenia
środa, 26 lipca 2017 21:09

Miła informacja dla miłośników dobrej literatury górskiej i opowieści o największych wyczynach wspinaczkowych z dawnych lat. John Porter wraz z Wojtkiem Kurtyką będą wspólnymi gośćmi na tegorocznym Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Spotkanie z nimi zaplanowano w piątek 22.09 o godzinie 21.00 w głównym namiocie festiwalowym. Wypada przypomnieć, że John Porter jest autorem wydanej przez nas w ubiegłym roku książki Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach. Książka ta uczestniczy w konkursie na Najlepszą Książkę Górską Roku, który odbywa się w Lądku Zdroju w ramach wspomnianego festiwalu.

Podczas tegorocznej imprezy lądkowej będziemy mieli szansę spotkania wielu wspinaczkowych gwiazd największego formatu, wraz z ekstremalistą stylu free solo Alexem Honnoldem w roli głównej. Pełny program imprezy i inne ważne informacje znajdują się na stronie:  

http://www.festiwalgorski.pl/

Serdecznie zapraszamy!

 

4. rocznica śmierci Artura Hajzera

Wydarzenia
sobota, 08 lipca 2017 20:49

0218wpfgW dniu 7.07.2017 r. minęła czwarta rocznica śmierci Artura Hajzera. Artur był wielokrotnie wspaniałym gościem naszych imprez, opowiadał ze swadą o kolejnych wyprawach. Przygotował też z nami drugie, poszerzone wydanie swojej książki Atak rozpaczy, udostępniając swoje niezwykle bogate archiwum zdjęciowe, a także dbając, by w książce znalazły się fotografie z topo przebytych dróg. Szczególnie zapisał się w naszej pamięci, gdy szczęśliwy wrócił ze zwycięską ekipą  po dokonaniu pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I. Zaledwie tydzień po tym triumfie gościł na naszym kolejnym 8. Warszawskim Przeglądzie Filmów Górskich. Stąd też pochodzi prezentowane zdjęcie.

Przy okazji polecamy szerszy artykuł poświęcony Arturowi, gdzie zamieszczona jest m.in. pełna lista jego górskich dokonań.      

http://wspinanie.pl/2017/07/dzis-mija-czwarta-rocznica-smierci-artura-hajzera-1962-2013/

  

 

Tajemniczy "wielbiciele" Zakopiańskiego domu wariatów

Wydarzenia
czwartek, 29 czerwca 2017 20:08

dom_warKsiążka Romualda Romana "Zakopiański dom wariatów" być może przejdzie do historii literatury, choć wcale nie ze względu na wybitne walory literackie, ale zupełnie z innego powodu. Padła bowiem ofiarą nowego zjawiska, które dało się zaobserwować na pewnych portalach literackich, a które to zjawisko można określić mianem "gwiazdkowego hejtu".  Otóż np. na niektórych portalach (m.in. "lubimyczytac.pl", "empik.com", "granice.pl") pod koniec maja i na początku czerwca pojawiły się druzgocące recenzje tej książki, okraszone oczywiście najniższymi możliwymi notami. Co dziwne, książka jest na rynku już prawie dwa lata, bywała oceniana raz lepiej raz gorzej, ale nigdy nie pojawiały się skrajnie niskie jej oceny, a tu w trakcie "czarnego tygodnia" spadł na nią cały grad obelg. Oczywiście mogą być różne powody tego zjawiska, choć najbardziej narzucającym się wyjaśnieniem jest pojawienie się autora w polskich mediach w zupełnie innym kontekście w tym samym czasie. Czekamy zatem na dalszy rozwój wydarzeń, o których będziemy informować.  

PS. w dn. 3.07 administrator portalu "lubimyczytac.pl" usunął te tendencyjne opinie. 

Podobnie się to stało na portalu empik.com

 

 

Żywot wspinacza strachliwego - fragment

Wydarzenia
sobota, 10 czerwca 2017 11:29

Rozpoczynamy nowy cykl materiałów zamieszczanych na naszej stronie - będą to fragmenty wybranych książek naszego wydawnictwa. Tym razem publikujemy rozdział z książki zmarłego w tym roku Jacka Kamlera Żywot wspinacza strachliwego.

 

zywot2Palant samotny czyli kilka dni w Morskim Oku

 

Miałem już do tematu Morskiego Oka nie wracać, ale okazało się, że się nie da. Góry dopadną cię wszędzie i zawsze, jeśli tylko za młodu mocno cię złapały za połę.

Zeszliśmy się kiedyś, po pół wieku przeszło, ze Zbyszkiem Skoczylasem, wybitnym taternikiem z dawnych lat i zgadało się o Janku Długoszu - towarzyszu wspinaczkowym Zbyszka.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 41

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start