Książki -Tematycznie
|
sobota, 28 listopada 2020 15:40 |
Przejmujący opis najtragiczniejszego sezonu pod K2 w 1986 roku, gdy na stokach tej góry, obok spektakularnych sukcesów, miały miejsce nie mniej głośne tragedie, które w sumie pochłonęły życie 13 wspinaczy. Autorka, jako uczestniczka jednej z wypraw, próbuje zrozumieć przyczyny wydawałoby się bezsensownych śmierci, odwołując się niejednokrotnie do wypowiedzi innych wspinaczy. Jednocześnie kreśli trzymający w napięciu obraz zakończonej sukcesem wyprawy na Magic Line, której sama była uczestnikiem.
Wznowienie jednej z najlepszych książek znanej i lubianej himalaistki, uzupełnione o rozbudowany wstęp i zakończenie, z nową szatą graficzną. Janusz Kurczab, nasz znakomity wspinacz, a zarazem autor wielu opracowań górskich, tak pisał o tej pozycji: "Powstała książka bardzo dobra, którą nie tylko przeciętny czytelnik, ale i każdy alpinista przeczyta z ogromnym zainteresowaniem, a nawet z zapartym tchem".
Wydawnictwo: Annapurna
str. 328
oprawa miękka, ze skrzydełkami
ISBN 978-83-61968-42-9
cena det. 39,90 zł
Premiera: 8.12.2020 r.
|
|
Książki -Tematycznie
|
poniedziałek, 15 kwietnia 2019 00:00 |
autor: Marek Konecki
W naszym środowisku górskim działa przynajmniej kilku powszechnie znanych karykaturzystów. Każdy ma swój własny styl i punkt spojrzenia. Zazwyczaj wydają niewielkie tomiki, lub ilustrują większe książki górskie. Tym razem mamy do czynienia z czymś znacznie poważniejszym. Otóż Marek Konecki pokusił się o wybranie najbardziej reprezentatywnych rysunków ze swojej długiej, bo ponad 40-letniej kariery i opatrzył je odpowiednimi krótkimi historyjkami, które w luźny sposób nawiązują do tematu karykatury. Oprócz odgrzebanych uroczych staroci jest też spora dawka nowości, a chyba najmocniejszym punktem programu jest rozdział poświęcony ostatniej zimowej wyprawie na K2, oczywiście ukazanej w krzywym zwierciadle, choć bez nadmiernej złośliwości.
Interesującą szatę graficzną książki przygotowała na podstawie rysunków autora Marta Górska.
|
Więcej…
|
Książki -Tematycznie
|
wtorek, 12 września 2017 00:00 |
W języku Indian Keczua nazwa góry oznacza Białego Strażnika. Już dawno temu lokalne plemiona Indian przypisywały jej cechy ludzkie. Celowa antropomorfizacja pozwala w surowej i nieożywionej górskiej przyrodzie odnaleźć pierwiastek ludzki lub nawet boski, cechy nadprzyrodzone, które z jednej strony ściśle osadzają człowieka w hierarchii i uwypuklają jego małość wobec potęgi sił natury, z drugiej zaś podkreślają znaczenie i miejsce w wielkim kręgu życia. Dla autora Aconcagua jest Śnieżnym Strażnikiem, w którego cieniu wszystkie wyrzeczenia i zmagania podczas akcji górskiej nabierają głębszego charakteru. Nie jest kolejną górą, na którą się wchodzi, którą się zalicza, lecz czymś więcej. Pozwala przeżyć wyprawę w szczególny sposób, wypełniając plecak podróżnika bagażem nowych, niezapomnianych do końca życia doświadczeń. W książce autor zabiera czytelnika do serca Andów, gdzie sprawdza smak patagońskiej wołowiny popijanej winem z Mendozy, gdzie przy wspólnym yerba mate poznaje wyjątkowych ludzi, w których żyłach płynie indiańska krew oraz gdzie słodkim dulce de leche rekompensuje trudy surowego obozowego życia. ?Aconcagua ? w cieniu Śnieżnego Strażnika? to relacja z solowej wyprawy na najwyższy szczyt południowej hemisfery; opowieść o wyzwaniu, ale bez nadęcia, z lekką narracją i z przymrużeniem oka.
Książka ma charakter multimedialny. Na marginesach umieszczono kody QR, które przekierowują do bardziej szczegółowych informacji, zdjęć lub migawek filmowych.
Fragment książki można przeczytać TUTAJ.
Autor: Łukasz Kocewiak
ISBN 978-83-61968-32-0
stron 294 (w tym 30 kolor), oprawa miękka, cena det. 34,90 zł, 39,90 zł (dotyczy dodruku z 2020 r.)
Premiera - 15.09.2017 r., dodruk 2020
format: A5 (145 x 210 mm)
oprawa miękka, ze skrzydełkami
Poniżej prezentujemy przedmowę do książki autorstwa Sergiusza Pinkwarta oraz kilka rozkładówek:
|
Więcej…
|
Książki -Tematycznie
|
wtorek, 29 listopada 2016 00:00 |

To odkrywcze, ale też i gorzkie wspomnienie o przyjacielu, jakim był Alex MacIntyre. Autor opowiada o jego wspinaniu, o chwilach wspaniałych i tragicznych, maluje niezapomniany portret olśniewającego, kontrowersyjnego i żywiołowego człowieka, który stał się legendą. Dla polskiego czytelnika interesujące będą zwłaszcza opisy wspólnych wypraw w Hindukusz i Himalaje z Polakami, m.in. z Andrzejem Zawadą i Wojtkiem Kurtyką. Grand Prix w 2014 roku w Banff w konkursie na najlepszą książkę górską roku, a także na na najlepszą książkę na wiosnę 2017 w kategorii "Podróże literackie" w konkursie portalu literackiego granice.pl. Wydanie polskie ma bogatą szatę graficzną (ponad 120 archiwalnych zdjęć, w większości barwnych, z archiwum autora).
Polecamy materiał wideo: John Porter o swojej książce (z polskim tłumaczeniem), ew. wideo 2, wypowiedź nagrana przez brytyjskiego wydawcę (wersja angielska). Obszerne omówienie książki na portalu goryksiazek.pl recenzja1 (lubimyczytac.pl), recenzja 2 (wspinanie.pl), recenzja 3 (na lubimyczytac.pl), recenzja 4 (granice.pl), recenzja 5 ("Taternik"), recenzja 6 (lubimyczytac.pl
Pełny tytuł: Przeżyć dzień jak tygrys. Alex MacIntyre i narodziny stylu alpejskiego w Himalajach.
Przekład: Roman Gołędowski, Tomasz Kliś, Beata Słama
Premiera: 8.12.2016 r.
str. 352, oprawa miękka
ISBN 978-83-61968-28-3
Cena det. 44,90 zł
Poniżej zamieszczamy kilkanaście wybranych stron książki /należy nacisnąć przycisk z prawej strony "więcej"):
|
Więcej…
|
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>
|
Strona 1 z 5 |