bg

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 1653727

Romuald "Aldek" Roman

Autorzy
piątek, 02 października 2015 23:48

portret rr po poprawkachRomuald „Aldek” Roman jest zakopiańczykiem od wielu lat mieszkającym w Filadelfii. W ciągu trzydziestu czterech lat, które niefrasobliwie spędził w Zakopanem, był leśnikiem, taternikiem, nauczycielem, narciarzem i pisarzem „do szuflady”.

Po wyjeździe do USA zaczął po raz kolejny studiować i zmieniać zawody. Liczył koniki polne, wdychał azbesty, studiował toksykologię, wyjeżdżał do Europy z ramienia ONZ, a na koniec został rządowym biurokratą.

Wtedy to szufladowe pisanie Aldka zaczęło wychodzić z ukrycia i w polskich księgarniach pojawiły się trzy jego powieści:  Przystanek Idaho -  lekka opowiastka o polskim Szwejku u podnóża Gór Skalistych; Kierunek Filadelfia - opowieść o wycieczce w poprzek kontynentu, w której historia Ameryki przeplata się z galicyjskimi wspominkami o przodkach; oraz Ośrodek Zero. Tajemnica Doliny Syrokiej Wody opowiadająca o  Zakopanem za czasów komuny i o wczasowych wyczynach partyjnych prominentów. Kolenymi jego książkami, opublikowanymi przez wydawnictwo Annapurna, są: Zakopiański dom wariatów - pisane humorystycznym tonem wspimnienia z 34 lat spędzonych pod Giewontem (wyd. 2015 r.) oraz Amerykański dom wariatów (wyd. 2017 r.) - dalszy ciąg w dużej mierze zbawnych wspomnień już z amerykańskiej ziemi. 

kontakt z autorem:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start