bg

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 1847856

17. Warszawski Przegląd Filmów Górskich

Wydarzenia
piątek, 22 października 2021 04:39

W tym roku naszą imprezę zaplanowaliśmy na 10-12.12.2021 w kinie Wisła. Pełny repertuar już mamy, do obejrzenia poniżej. Sprzedaż biletów ruszy w czwartek 25.11 około południa. Uwaga!  W TYM ROKU BILETY I KARNETY SĄ NIENUMEROWANE!

Zgodnie z ostatnimi zaleceniami będzie udostępnione tylko 50% miejsc na widowni, prosimy więc nie czekać z zakupem biletów do ostatniej chwili.  

Poniżej przedstawiamy skrócone omówienie głównych punktów programu. Polecamy też naszą ulotkę, która skrótowo przedstawia nasz tegoroczny repertuar.  

Uwaga: klikając w tytuł pisany kolorową czcionką, można przejść do zwiastuna danego filmu. 

Nasz repertuar wzbogacił się w ostatniej chwili o piękny film z ostatniej wyprawy w Karakorum Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego DOO SAR. A Karakoram Ski Expedition Film,

a także o prezentację Moniki Witkowskiej z tegorocznej wyprawy na Broad Peak (sobota, godz. 18.15).

Dla miłośników ekstremalnej skalnej wspinaczki mamy świetną wiadomość - będziemy mogli obejrzeć Brit Rock Film Tour 2021, czyli brytyjską wersja Reel Rocka. To niemal dwugodzinny blok składający się z kilku filmów, prezentujących brytyjską scenę wspinaczkową, wraz z Leo Houldingiem w roli głównej. Film miał premierę raptem pod koniec października na festiwalu w Kendall. 

W ostatnim czasie powstało kilka naprawdę znaczących produkcji, z których część postaramy się zaprezentować naszym widzom. Jedną z nich jest bez wątpienia Goodspeed, Los Polacos!, nakręcony co prawda w  Stanach, ale opowiadający szaloną historię grupy polskich kajakarzy górskich, którzy przed czterdziestu laty dokonali historycznego, pierwszego spływu kanionem rzeki Colca. Kolejną mocną produkcją, tym razem już całkowicie zagraniczną, choć także z polskimi akcentami, jest film Alexa Txicona pod tytułem Monta?a Desnuda o jego zmaganiach z Nanga Parbat, co jak wiemy zakończyło się dokonaniem spektakularnego pierwszego wejścia zimowego na ten szczyt. Wypada przypomnieć, że partnerem Alexa w decydującym ataku szczytowym był Ali Sadpara, który zginął w tym roku na stokach K2 podczas próby zimowego wejścia. Film pokazuje zimowe zmagania z Nangą w nieco szerszej perspektywie czasowej, znalazły się w nim także kadry z innych sezonów, w tym z feralnego wejścia na szczyt Tomka Mackiewicza. Innym, wyróżniającym się filem jest #To_Be, z Krzysztofem Wielickim w roli głównej, zrealizowany w nowoczesnej formule, prezentujący nie tylko drogę górską Krzysztofa, ale także jego spojrzenie na świat widziany z perspektywy dojrzałego człowieka. Wśród pozostałych ?mocnych? akcentów będzie też zaprezentowana przynajmniej jedna część ze słynnej serii Reel Rock Tour 15. Jak zwykle część repertuaru będzie pochodziła z oferty festiwalowej w Lądku Zdroju (Lądek Film Tour). Jedną z tych pozycji będzie film Pavla Barabasza z 2020 roku Everest, the Hard Way (Everest, najtazsa cesta), który zdobył w tym roku główną nagrodę. Jest to wspomnienie o dramatycznej wyprawie czechosłowackiej z 1988 roku, która dokonała pierwszego przejścia ściany południowo-zachodniej w stylu alpejskim. Cena tego niebywałego sukcesu była jednak ogromna... Do nowości z kolei można zaliczyć film Johna Portera pod tytułem Everest 1921, 1922, 1924 by those, who were there, zrealizowany w setną rocznicę pierwszej wyprawy na ten szczyt.   

Chcieliśmy w tym roku pokazać również dwa filmy dotyczące narciarstwa ekstremalnego. Jednym z nich będzie obraz naszego rodaka, mieszkającego na stałe w Kanadzie - Petera Chrzanowskiego. Jego nagradzany na wielu festiwalach film The Spirit z 1997 roku będzie zapewne polską premierą. Drugim filmem będzie współczesny obraz Numinous, w którym występuje jeden z najlepszych narciarzy współczesnej doby Kye Petersen. Inną dyscypliną, która zawita w naszym repertuarze, jest paralotniarstwo. Tu trwa jeszcze selekcja programowa.

Jak zwykle będą też prezentacje oraz spotkania na żywo z naszymi alpinistami, filmowcami, paralotniarzami czy autorami książek. Jedna z prezentacji będzie dotyczyła tego, co się działo na stokach K2 i Broad Peaka w tym roku. Oswald Rodrigo Pereira opowie o swych górskich doświadczeniach, a także zaprezentuje najnowszy film dotyczący K2. Pragniemy też upamiętnić 35. rocznicę tragicznych wydarzeń na K2 w 1986 roku, pokazując krótki materiał filmowy z Anną Czerwińską. Innym, utrzymanym w poważniejszym tonie będzie wieczór wspominający trzy znaczące postacie z polskiego alpinistycznego grona, które odeszły w tym roku. Chodzi o rysownika satyrycznego Marka Koneckiego, himalaistę Marka Janasa i zasłużonego na wielu polach działalności Józefa Nykę. Niekoniecznie wszystkie wspomnienia będą utrzymane w poważnym tonie, bo choćby zarejestrowana przed kilku laty gawęda Marka Janasa o wyprawie na Kangczendzongę w 1978 roku zapewne tylko rozbawi widzów.

 Podobnie jak w ubiegłych latach będzie można spotkać się z autorami popularnych książek górskich, takimi jak chociażby: Krystyna Palmowska, Leszek Cichy czy Aleksander Lwow. Większość z nich wystąpi z własnymi programami.    

Informujemy, że zgodnie z zaleceniami tylko część widowni kinowej może być udostępniona widzom (obecnie jest to ? wszystkich miejsc), dlatego też warto pomyśleć o zakupie biletów w przedsprzedaży, by uniknąć stana w długich kolejkach tuż przed seansem. Nasze projekcje rozpoczynają się punktualnie! Główna kasa działa od godz. 16.00, ale wcześniej można kupować bilety na dole w holu kina, w barku.  

Na widzów w kinie będą czekały upominki od sponsorów, a holu tradycyjnie będzie funkcjonowało stoisko z książkami i kalendarzami górskimi. 

Uwaga: ze względu na regulacje covidowe podczas trwania naszego Przeglądu obowiązuje noszenie maseczek.  

 

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start