bg

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 1730361

Wydarzenia

Książki polecane - LIDER oraz PRZEŻYŁEM, WIĘC WIEM

Wydarzenia
środa, 25 grudnia 2019 23:25

lider - okadka17 lutego 2020 roku to ważna data w polskim himalaizmie. Wtedy to wypada 40. rocznica dokonania przez Polaków pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Jak wiemy, na szczycie stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, natomiast kierownikiem tej historycznej wyprawy był niezapomniany Andrzej Zawada, orędownik himalaizmu zimowego, który skutecznie wprowadził tę nową formę uprawiania alpinizmu na arenę międzynarodową. W wyprawie tej brał udział także Ryszard Szafirski, znany z ciętego języka i barwnych opowieści. Obydwie te fascynujące osoby łączy też to, że możemy Państwu polecić dwie nasze książki przybliżające te niezwykłe postacie, zajmujące ważne miejsce w historii światowego himalazimu. A są to: 

Lider. Górskim szlakiem Andrzeja Zawady raz jeszcze (Ewa Matuszewska) 


okladka przezylem wiec wiem 2

Przeżyłem, więc wiem. Nieznane kulisy wypraw wysokogórskich (Ryszard Szafirski i Klaudia Tasz). 

Obydwie książki, wydane przed kilkoma laty, cieszą się niesłabnącą popularnością czytelników. Są to tak naprawdę jedyne istniejące obecnie na rynku górskie biografie wspomnianych bohaterów, choć napisane jakże różnym językiem.

Lider to klasyczna opowieść o losach niezwykłego człowieka, który doprowadził swoją działalnością do spektakularnych sukcesów polskich himalaistów. 

Przeżyłem, więc wiem jest natomiast napisaną lekkim piórem zabawną bajdułką, "jak to w górach zawdy bywało", choć odnosi się do szeregu ważnych wypraw w historii naszego alpinizmu. 

Obydwie książki wydane na kredowym papierze mają bogatą szatę graficzną, zawierając cały szereg jakże cennych dziś zdjęć archiwalnych. 

Więcej informacji o wspomnianych pozycjach można uzyskać, klikając w odpowiednie tytuły. 

 

16. WPFG ulotka programowa

Wydarzenia
sobota, 23 listopada 2019 20:15

plakat_xvi_przeglad 2Publikujemy poniżej ulotkę programową, z opisami poszczególnych punktów programu.

Już teraz będze można bliżej zapoznać się z naszym repertuarem i wybrać najciekawsze wydarzenia.  

Więcej…
 

16 WPFG - plakat

Wydarzenia
sobota, 23 listopada 2019 02:18

plakat_xvi_przeglad_a3

 

16. Warszawski Przegląd Filmów Górskich - wstępne info

Wydarzenia
czwartek, 14 listopada 2019 00:00

Tegoroczny, już 16. Warszawski Przegląd Filmów Górskich odbędzie się w dniach 13-15.XII.2019 r. w kinie Wisła. Oprócz tego zaplanowaliśmy w dn. 12.12 Prolog, o którym piszemy nieco później.

plakat_xvi_przeglad_a3

Polecamy zwiastun wideo imprezy!

wpfg-trailer

Jak zwykle będzie to okazja do zapoznania się z najnowszymi górskimi produkcjami filmowymi,

 a także do spotkań z kilkoma znanymi a

lpinista

mi i podróżnikami oraz twórcami filmowymi.  Jednym z nich będzie specjalis

ta od bigwallu - Jacek Matuszek. Swoje górskie rysunki satyryczne będzie prezentował Marek Konecki, nie zabraknie Anny Czerwińskiej, która w tym roku obchodzi swoje 70. urodziny. Będziemy też mogli wysłuchać relacji z ostatniej wyprawy na Nanda Devi East z udziałem kierownika i zdobywcy szczytu Jarosława Gawrysiaka i kilku innych uczestników wyprawy. O swoich solowych wyprawach w góry wysokie (w tym roku na Manaslu) opowie Łukasz Kocewiak. Jednym z ważniejszych punktów programu będzie też prezentacja Elizy Kubarskiej i  zdobywcy złotego czekana Dimitriego Gołowczenki "Strachu niet" z dramatycznej próby wejścia na himalajski siedmiotysięcznik Jannu. Swój udział potwierdziła też Magda Gorzkowska, która w tym roku bez wspomagania tlenem stanęła na dwóch ośmiotysięcznikach - Makalu i Manaslu. O swoich zimowych doświadczeniach w Himalajach opowie Aleksander Lwow. Mamy też w programie coś wyjątkowego - "Bogdan Jankowski - na żywo". Będzie to zarejestrowana prezentacja zmarłego w tym roku niezwykle popularnego himalaisty, świadka wielu historycznych polskich wypraw, a jednocześnie świetnego fotografa. Prezentację urozmaicają nagrania czy to z akcji górskiej, czy też z wnętrza lamajskich klasztorów.  

Sprzedaż biletów (w kinie i internetowo poprzez stronę kina) rozpoczyna się 29.11. 

-----------------

Bardzo interesująco zapowiada się repertuar filmowy. Jedną z głównych atrakcji będzie głośny, wielokrotnie nagradzany film Darka Załuskiego Ostatnia góra o ostatniej wyprawie zimowej na K2. 

Innym, świetnym filmem będzie Zew wysokości, laureat tegorocznych Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem, przybliżający górską drogę Petera Hamora, który wspinał się z wieloma Polakami, m.in. Piotrem Morawskim oraz Piotrem Pustelnikiem. I tym razem klasę filmu podkreślają magiczne zdjęcia Darka Załuskiego, który uczestniczył w kilku wspólnych wyprawach himalajskich.  

Poniżej skrócony program imprezy, a jeszcze dalej z opisem poszczególnych filmów i punktów programu. 

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 56

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start