bg

Kto nas odwiedza

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Warning: Creating default object from empty value in /modules/mod_stats/helper.php on line 106
Odsłon : 1806592

Wydarzenia

Darek Załuski

Wydarzenia
czwartek, 24 listopada 2011 12:01

23 sierpnia Gerlinde Kaltenbrunner z Austrii, Maxut Zumajew i Wasilij Piwcow z Kazachstanu oraz Darek Załuski z Polski stanęli na drugim, co do wysokości, szczycie Ziemi, K2 (8611 m n.p.m.).

Wyprawa rozpoczęła działalność na północnym filarze K2 w drugiej połowie czerwca. Przez ponad dwa miesiące mały, sześcioosobowy zespół walczył z pogodą i trudnymi warunkami śniegowymi, przygotowując drogę, zakładając obozy pośrednie oraz aklimatyzując się. Ciężki wysiłek został nagrodzony dzisiejszym sukcesem.

Gerlinde, Maxut i Wasilij, stając na wierzchołku K2, zdobyli ostatni szczyt, jakiego brakowało całej trójce do zakończenia projektu Korony Himalajów, czyli wejścia na wszystkie szczyty ośmiotysięczne. Tym samym Gerlinde została drugą po Baskijce Edurne Pasaban kobietą z Koroną Himalajów i pierwszą na świecie, która wszystkie 14 szczytów zdobyła bez użycia tlenu z butli.

Dla Darka Załuskiego K2 jest piątym szczytem ośmiotysięcznym, na którym stanął. Wcześniej był na Evereście, Lhotse, Cho Oyu i dwukrotnie na Gasherbrumie II. Darek, który jest nie tylko doświadczonym wspinaczem, ale i wybitnym filmowcem, miał na wyprawie również obowiązki operatorskie. Dokumentował zmagania zespołu z Górą Gór. Nagranie kilku bezcennych ujęć z samego wierzchołka K2 zawsze było Jego marzeniem, które w tym roku zrealizował.

Darek Załuski jest 9 Polakiem w historii, któremu udało się stanąć na wierzchołku K2, ostatnie polskie wejście miało miejsce 15 lat temu, kiedy to w 1996 r. na K2, również od północy, weszli Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik i Ryszard Pawłowski.

Darek jest autorem wielu znanych filmów górskich, nagradzanych zarówno w Polsce jak i na świecie. Swoją poważną przygodę z filmem rozpoczął od uczestnictwa z kamerą w ostatniej wyprawie himalajskiej kierowanej przez Andrzeja Zawadę w 1997 roku. Od tej pory stał się głównym operatorem filmowym ważniejszych wypraw w najwyższe góry świata, zwłaszcza że pod względem umiejętności alpinistycznych nie ustępował naszym czołowym alpinistom (sam zdobył 4 ośmiotysięczniki, w tym Mt. Everest).

Początkowo jego rola ograniczała się do działalności operatorskiej, później starał się jednocześnie realizować z materiału filmowego własne filmy czy reportaże. Ma na swoim koncie kilkanaście filmów górskich, z udziałem naszych czołowych alpinistów ? Anny Czerwińskiej, Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika czy Piotra Morawskiego, a także światowej sławy Włocha ? Simone Moro. Kilka z tych filmów otrzymało prestiżowe nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach filmów górskich. Film o Annie Czerwińskiej "Przypadki pani Ani" (2001) zdobył wyróżnienia na festiwalach filmów górskich w Vancouver, Moskwie, Trento, Sliven oraz został zakwalifikowany do Banff World Tour (2002), a film "Obrazki z wyprawy"(2002) otrzymał nagrodę na festiwalu w Sliven. W 2009 roku film ?Annapurna na lekko? został uznany jako Najlepszy Film Górski w kanadyjskim Vancouver.

Unikalne zdjęcia górskie Załuskiego były wielokrotnie wykorzystywane w poważnych produkcjach filmowych, takich jak ?Polskie Himalaje? (prod. Agora), czy Himalaiści (prod. TVN-Discovery Historia). Kilka jego filmów było wyświetlanych w kanale ?Planete?. 

 

Olga Morawska

Wydarzenia
czwartek, 24 listopada 2011 11:57

p1010469W trakcie pokazu opowiem o trzech książkach górskich, do których powstania się przyczyniłam. Opowiem o kulisach powstania książki Piotra Morawskiego ?Zostają góry?, o tym dlaczego postanowiłam napisać książkę ?Od początku do końca? i opowiedzieć w niej tę samą historię widzianą oczami dwóch osób: tak sobie bliskich i tak dalekich zarazem. Przedstawię historię powstania książki ?Góry na opak czyli rozmowy o czekaniu?, dlaczego musiałam porozmawiać z rodzinami himalaistów, z jakimi intencjami powstawała ta książka i co o niej myślę już po skończonej pracy. Opowiem także o tym co robię obecnie, o podróżach, o książkach, które właśnie powstają i o tym dlaczego już nie opowiadają o górach.

?Z górami w tle? to opowieść o tym jak książki zmieniły moje życie i stały się jedną z najważniejszych spraw.

W pokazie wykorzystam zdjęcia Piotra Morawskiego z Himalajów i Karakorum, a także moje z Himalajów i ze Skandynawii.

 

Krzysztof Mrozowski

Wydarzenia
czwartek, 24 listopada 2011 11:24

Krzysztof Mrozowski

mrozo02El Condor Rio Colca jest zapisem zmagań członków gliwickiego 
Akademickiego Klubu Turystycznego "Watra" i ich przyjaciół z kanionem Colca, zakończonych ostatecznie sukcesem i eksploracją niezbadanej części przełomu. Opowieść Krzysztofa Mrozowskiego przenosi nas w świat przygody, walki z surową przyrodą andyjskiej rzeki, a także mierzenia się z własnymi słabościami. Dla rodzimej literatury podróżniczej stanowi zaś najpełniejszy, źródłowy zapis niezwykłej wyprawy odkrywczej, zamykającej niemal 30-letnią historię polskiej eksploracji najgłębszego kanionu świata.

Na świecie jest wiele kanionów, które pretendują do tytułu najgłębszego kanionu świata, ale tylko Kanion Colca został uznany za najgłębszy na Ziemi przez Magazyn National Geographic (styczeń 1993) oraz Księgę Guinnessa (1984) wg. której w najgłębszym miejscu ściany sięgają wysokości 3232 m i 4388 m. Dolinę rzeki Colki zakończonej głębokim kanionem w czasach przedinkaskich zasiedlili Indianie Collagua i Cabaňa, rozwijając najbardziej rozwiniętą w Ameryce Południowej uprawę tarasową. W imperium Inków słynęli z wyszukanych systemów nawadniających. W okresie kolonialnym cały obszar został przekazany na własność bratu Francesco Pizarro, Gonzalo, w nagrodę za udział w podboju Peru. W XIX wieku rejon

mrozo01 podupadł gospodarczo i popadł w zapomnienie. Istnienie doliny i kanionu ujawniła światu dopiero amerykańska ekspedycja Shippeego i Johnsona, zorganizowana przez National Geographic Society, która dla celów kartograficznych w roku 1931 fotografowała z samolotu nieznane rejony Peru. W 1954 r. peruwiański geograf Gonzalo de Reparaz w swoim opisie rzeki zwrócił uwagę na fakt, że kanion jest dwukrotnie głębszy od Kanionu Colorado. Brak dostępu do wnętrza kanionu uniemożliwiał jego pomiary. Pierwsze udokumentowane zejście do dna kanionu
dokonał hiszpański profesor Jose Arias schodząc indiańską ścieżką do Haciendy Canco, jedynej osady znajdującej się w najgłębszej części kanionu. Poza nielicznymi wyjątkami wnętrze kanionu pozostało nie tknięte stopą ludzką. W czerwcu 1981 r. grupa krakowskich studentów z wyprawy kajakowej Canondes-79 podjęła się eksploracji kanionu. W skład ekspedycji kierowanej przez Andrzeja Piętowskiego wchodzili: Jacek Bogucki, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof "Biczu" Kraśniewski i Jerzy Majcherczyk. Ze względu na niski stan rzeki spływ swój rozpoczęli dopiero na 20 km licząc od wejścia do kanionu. W czasie eksploracji, będąc pierwszymi, Polacy nadali wiele nazw. Pierwszy opis wnętrza kanionu wraz z fotografiami podali w swojej książce "In kayak through Peru" wydanej w Peru w 1981 r. Literacka relacja spływu autorstwa Andrzeja Piętowskiego została zamieszczona w 1989 r. na czołowym miejscu w amerykańskiej książce First Descents. In Search Of The Wild Rivers (Pierwsze spływy - w poszukiwaniu nieujarzmionych rzek). W roku 2001 amerykański miesięcznik kajakowy "Paddler" zaliczył spływ Kanionu Colki do listy dziesięciu największych eksploracji rzek. Pod kierownictwem Piotra Chmielińskiego członkowie grupy dwukrotnie zorganizowali wyprawy kajakowe do kanionu specjalnie pod kątem artykułu dla "National Geographic Magazine", który ukazał się w styczniu 1993 r. Badania Polaków spowodowały otwarcie rejonu dla światowej turystyki i dzisiaj Kanion Colka jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Peru. 

mrozo04Pomimo sukcesu wyprawy Canoandes, przez cały okres czasu pierwszy 20 km odcinek kanionu, nazwany Cruz del Condor, pozostał dzikim i niezbadanym miejscem, w którym nigdy nie stanęła ludzka stopa. W latach 2008 i 2009 członkowie Akademickiego Klubu turystycznego Watra z Gliwic przy współpracy z Akademickim Klubem Turystyki Kajakowej Bystrze zorganizowali wyprawę "El Condor Rio Colca", której celem było poruszając się korytem rzeki eksplorować dziewiczy odcinek Kanionu Colca. Wyprawa miała być kontynuacją eksploracji rozpoczętej przez Polaków w roku 1981 i tym samym zakończyć pełne zbadanie najgłębszego kanionu świata. Wyprawa jest pierwszą i jedyną, która dokonała pełnej eksploracji dziewiczego dwudziestokilometrowego odcinka, posuwając się dnem najgłębszego kanionu świata.

 

Artur Hajzer

Wydarzenia
czwartek, 24 listopada 2011 11:22

Artur Hajzer - 49 lat. Klub Wysokogórski Katowice. Kierownik wyprawy na Makalu w 2011 r. Zamieszkały w Mikołowie. Przedsiębiorca. Zdobywca 6 szczytów ośmiotysięcznych, w tym 3 nowymi drogami. Autor pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę (8091 m).

Gorzki sukces. Wejście bez tlenu na Makalu we wrześniu 2011 zostało okupione
poważnymi odmrożeniami. Dlaczego? I czy było warto? O tym opowiadać
będzie kierownik wyprawy Artur Hajzer

 Film ze szczytu Makalu


 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 51 52 53 54 55 56 następna > ostatnia >>

Strona 52 z 56

GórFanka. Moje ABC w skale i lodzie

Hot StartPierwsza część serii, mającej ambicje pokazać ponad czterdziestoletnią karierę górską jednej z naszych najlepszych alpinistek. Barwne opowieści autorki pozwalają znakomicie wczuć się w klimat i atmosferę legendarnych lat 70.

GórFanka. Na szczytach Himalajów

Hot StartAutorka koncentruje się na wyprawach mających na celu zdobycie najwyższych himalajskich szczytów: Mount Everestu, Lhotse i Makalu. Mocna dawka wrażeń dla wszystkich miłośników gór i narratorskiego talentu Anny Czerwińskiej.

GórFanka W Karakorum 1979-1986

Hot StartKsiążka opisuje najbardziej ambitny okres działalności naszej bohaterki (z trudnymi ośmiotysięcznikami w Karakorum). Właśnie podczas tych wypraw dokonywano pierwszych kobiecych wejść na poszczególne szczyty.

 
 
 
Start